Последователи

петък, 28 ноември 2014 г.



Гимназия „П. К. Яворов“ – Петрич подготвя ученици за творческо писане по английски език


Обучителен семинар по творческо писане за преподаватели по английски език се проведе от 21 до 23.11.2014 г. в Центъра за подготовка за олимпиади в София. Организатор на мероприятието бе „КорПлюс“ с лектори, стипендианти на международната образователна фондация „Фулбрайт“ и с участието на учители от цялата страна. Преподавателите бяха обучени в спецификата и запознати с изискванията по оценяването на авторски есета на ученици от 8-ми до 12-ти клас, с цел представянето им в състезанието по креативно писане, което ще се проведе през февруари 2015 г. От Гимназия „П. К. Яворов“ в семинара участва Доника Димитрова, старши учител по английски език, която ще подготви 15 ученици. Гимназията участва за втори път в този престижен конкурс, като миналата година в категория „10-ти клас“ Оля Станкова стигна до национален кръг с авторското си есе „Рибата няма ли е, или мълчи, защото знае всичко?“. Учениците от Гимназия „П. К. Яворов“ проявяват голям интерес към творческото писане, което провокира в тях мислене и поражда интересни идеи по нетрадиционните темите на конкурса като например „Разкажете история от името на Вашите връзки за обувки“ и „Ако дъждът беше човек, какъв човек би бил той?“.

Информацията е предоставена от ст. учител по английски език Доника Димитрова

четвъртък, 27 ноември 2014 г.



Thanksgiving Day is traditionally a day for families and friends to get together for a special meal. The meal often includes a turkey, stuffing, potatoes, cranberry sauce, gravy, pumpkin pie, and vegetables. Thanksgiving Day is a time for many people to give thanks for what they have.
Thanksgiving Day parades are held in some cities and towns on or around Thanksgiving Day. Some parades or festivities also mark the opening of the Christmas shopping season. Some people have a four-day weekend so it is a popular time for trips and to visit family and friends.
Thanksgiving Day has been an annual holiday in the United States since 1863.
There are claims that the first Thanksgiving Day was held in the city of El Paso, Texas in 1598. Another early event was held in 1619 in the Virginia Colony. Many people trace the origins of the modern Thanksgiving Day to the harvest celebration that the Pilgrims held in Plymouth, Massachusetts in 1621. However, their first true thanksgiving was in 1623, when they gave thanks for rain that ended a drought. These early thanksgivings took the form of a special church service, rather than a feast.

In the second half of the 1600s, thanksgivings after the harvest became more common and started to become annual events. However, it was celebrated on different days in different communities and in some places there were more than one thanksgiving each year. George Washington, the first president of the United States, proclaimed the first national Thanksgiving Day in 1789.

сряда, 26 ноември 2014 г.

КРИТЕРИИ  ЗА  ОЦЕНКА  НА  ПОСТИГНАТАТА  КОМУНИКАТИВНА КОМПЕТЕНТНОСТ ПРИ ПИСМЕНИ И УСТНИ ИЗПИТВАНИЯ ПО ЧУЖД ЕЗИК

В гимназиалната степен постиженията на ученика в областта на устната и писмената реч се оценяват в съответното отношение:
-с предимство на устната реч и рецептивните умения на учениците,които се обучават по учебните програми за задължителна подготовка;
-в еднакво съотношение-за учениците,които се обучават по учебните програми за профилирана подготовка.
Оценявани компетентности на ученика: 

1.При слушане:
-разбира и извлича основна информация в изказвания,коментари и дискусии,публицистични и художествени текстове,радио- и телевизионни предавания,при нормална скорост на говорене и стандартно произношение.
-разбира конкретна информация от разговори,изказвания по актуални въпроси,както и такива,свързани с всичко,което се отнася пряко до него,както и кратки съобщения от всекидневния живот.

2.При четене:
-разбира и систематизира основната информация от научно-популярни,публицистични и художествени текстове;
-разбира в подробности информацията от текстове на официални и лични       писма,указания,проспекти,справочници,кратки статии на познати теми.

3.При писане:
-създава смислово свързани писмени текстове в съответствие с поставените задачи(разказ или описание на лични преживявания и впечатления,лично писмо,отговор на лично писмо,автобиографичен текст и т.н.),като проявява компетентности за придържане към зададената тема и логическа последователност на изложението,спазване на зададения обем и форма,спазване на граматическите норми и правила,правилна и точна употреба на лексиката и правилен правопис и пунктуация;
-изразява собствено мнение или прави коментар по конкретно изказване;
-изказва идеите си чрез правилни и уместни езикови средства,правопис и пунктуация.

4.При говорене:

-участва в пряк контакт с един или повече събеседници в различни ситуации,в спонтанни разговори,дискусии,изразява собствено становище по зададени теми,отговаря на въпроси,свързани с ежедневието и бита.
 Критерии за оценяване на писмен текст
Писане. Оценката се поставя въз основа на следните критерии: изпълнение на поставената задача, смислова свързаност и завършеност на текста, последователност и логичност в изложението на текста, правилна и уместна употреба на езиковите средства, правопис и пунктуация.
Максимален брой точки - 20.
Критерии за оценка на съчинението
Максималният брой точки за съчинението е 20. Броят на точките се определя въз основа на 4 критерия. Тези критерии са сложни величини и са описани чрез съответните количествени параметри. 
1. Съдържание и изложение (изпълнение на поставената задача) 4 т.
· смисленост на изложението 1 т.
· последователност в изложението 1 т.
· свързване на изреченията в смислен параграф 1 т.
· свързване на параграфите в смислен текст 1 т.
2. Правилна употреба на езиковите средства 8 т.
Граматични форми 4 т.
отлично владеене на граматичните форми с отделни незначителни неточности 4 т.
· 1 - 2 сериозни граматични грешки 3 т.
· 3 - 4 сериозни граматични грешки 2 т.
· 5 - 6 сериозни граматични грешки 1 т.
· над 6 сериозни грешки 0 т.
Лексика 4 т.
· отлично владеене на лексиката с отделни незначителни неточности 4 т.
· 1 - 2 сериозни лексикални грешки 3 т.
· 3 - 4 сериозни лексикални грешки 2 т.
· 5 - 6 сериозни лексикални грешки 1 т.
· над 6 сериозни грешки 0 т.
3. Уместна употреба на езиковите средства 6 т.
На равнище синтактични конструкции 3 т.
· използване на характерни за английския език синтактични конструкции 3 т.
· преобладаване на елементарни синтактични конструкции 2 т.
· употреба само на елементарни синтактични конструкции 1 т.
· грешни синтактични конструкции 0 т.
На фразово равнище 3 т.
· уместно подбрани и типични за английския език словосъчетания 3 т.
· по-ограничено владеене на словосъчетания 2 т.
· елементарни, но приемливи словосъчетания 1 т.
· нехарактерни и грешни за английския език съчетания 0 т.
4. Правопис 2 т.
· 1 - 2 правописни грешки 2 т.
· 3 - 4 правописни грешки 1 т.
· 4 и повече правописни грешки 0 т.


неделя, 16 ноември 2014 г.

Хелоуин
Хелоуин е празник, който се чества на 31 Октомври и е най-популярен в англоговорящите страни. Води началото си от келтски вярвания за началото на зимата, а през VIII век католическата църква въвежда празника на всички светци и мъченици на 1 Ноември, който включва част от старите келтски обичаи. В днешно време това е забавен празник, в който всеки има възможност да се облече със забавен костюм, да похапне лакомства и да се потопи в страшния свят на духовете и привиденията.
Празникът се отбелязва в нощта между 31 октомври и 1 ноември.
През V век преди Христа в келтска Ирландия лятото е свършвало официално на 31 октомври и на този ден се е чествала келтската Нова година. Историята разказва, че тогава духовете на всички умрели през миналата година, идват на Земята да търсят тела, в които да се вселят. Хората обаче не позволяват на духовете да се вселят в телата им и затова вечерта на 31 октомври гасят огньовете пред домовете си, за да изглеждат къщите студени и неуютни. Преобличат се като вампири, чудовища, вещици и привидения и шумно обикалят от къща на къща, за да изплашат призраците, които искат да обладаят телата им.

Келтите също така вярвали, че душите на мъртвите страдат от силен глад в този ден и всяка душа трябвало да бъде наситена с „почерпка”. От там води началото си и днешният обичай „почерпи или ще ти напакостя” (от англ. Trick-or-treat), според който се е зародила традицията децата да обикалят от дом на дом, преоблечени в страшни костюми, за да събират бонбони и други лакомства.

Някои традиции, свързани с Хелоуин, като издълбаването на тиквени фенери, се основават на ирландския фолклор и са се запазили през вековете, докато други – като бонбоните с форма на царевични зърна, са по-модерни хелоуински традиции. 

Таблата, които изработиха ученици от IXa и XIд клас по повод  Хелоуин. Поздравления!




МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА ЕЗИЦИТЕ

   26 септември, е обявен от Съвета на Европа за Европейски ден на езиците. Честването на този ден датира от 2001 г., която бе обявена за Европейска година на езиците и е инициатива на Европейския съвет съвместно с Европейския съюз. Целта на този ден е да насърчи изучаването на езици от хора от всички възрасти и да създаде уважение към всички европейски езици,както и да отпразнува езиковото разнообразие на Европа и да подкрепи владеенето на повече чужди езици. Навсякъде в Европа се организират мероприятия, които имат за цел да мотивират хората да учат нов език или да достигнат до по-добро ниво на език, който вече владеят. Във все по- глобализираното общество владеенето на чужди езици дава по-големи шансове – шанс за работа, шанс за следване, шанс за по-добър живот, както в нашата страна, така и в други части на света. Изучаването на езиците на други народи е начин хората да се разбират помежду си по-добре, както и да преодоляват културните си различия.Европейският съюз поддържа редица дейности и програми в подкрепа на езиковото обучение и преподаване. Европейската комисия инвестира над 30 милиона евро годишно за практически проекти с цел стимулиране на ентусиазма на изучаващите чужди езици и техните учители.

В нашето училище се изучават 3 чужди езика- английски, руски и френски. Обучението се провежда в групи и ни осигурява възможността да изучаваме избраните от нас езици в спокойна и приятелска атмосфера. Под ръководството на преподавателите по чужди езици в Гимназия „Пейо Яворов”  ученици от различни класове  се включиха в инициативата със свои изяви и показаха, че ученето може да бъде приятно и забавно.

Програмата на тържеството включваше рецитал на стихове на български, руски, френски и английски език, както и  песни и анекдоти на изучаваните в училището езици. За събитието бяха изработени много табла с информация и стихове.














 Календарен план за дейностите и мероприятията на методическото обединение

1.Приемане плана за работа на методическото обединение и съставяне график на сбирките на методическото обединение.
Срок:  септември 2014г.
Отг. Председателят на МО и учителите по чужд език

2. Отбелязване на Европейския ден на езиците чрез изготвяне на информационни табла и организиране на тържество  с програма , включваща текстове, стихове и песни на езиците , които се изучават в училище
Срок: 26.09.2014 г.
Отг. учителите по чужд език

3. Организиране на Лермонтовски четения с учениците от 10 клас.”Мой Лермонтов”.
Срок: м. октомври 2014г.
Отг. учителят по  руски език Р. Бохорова

4. Приемане на единни критерии за оценка на знанията и уменията на учениците, в съответствие с възрастовите особености и хорариума на часовете във всеки клас.
Срок: м. октомври 2014 г.
Отг. Председателят на МО и учителите по чужд език

5.Проверка на входното ниво на знанията на учениците, анализ на
резултатите и набелязване на мерки за преодоляване на пропуските.
Срок: м. септември и октомври 2014г.
Отг. учителите по чужд език

6. Провеждане на консултации и работа с изоставащи ученици за недопускане на слаби резултати в обучението им. Работа с изявени ученици с цел да развият способностите им и да се повиши престижа на училището.
Срок: постоянен
Отг. учителите по чужд език

 7. Информация относно национални инициативи, конкурси, семинари, свързани с обучението по чужди езици. Срок: постоянен
Отг. Председателят на МО

8.Участие на учениците в олимпиади, конкурси и фестивали.

- Регистрация за участие в ежегодния конкурс на Европейската комисия Juvenes Translatores
Срок:  октомври
Отг. учителите по чужд език в 11 клас- Д.Димитрова, Т.Митрева, С.Николова

- Национално състезание по речеви и комуникативни умения на английски език
Срок: Общински кръг- 19.10.2014г.
Отг. учителите по чужд език

-Участие в  многоезичното  състезание /слушане и четене на втори чужд език, писане на първи чужд език/
Срок: Областен кръг:  25.10.2014г.
Отг. учителите по чужд език

-Участие в олимпиадите по чужди езици и състезанията  по английски език-Spelling Bee, Creative Writing, Лингвистично Кенгуру и Национална Викторина по английски език „Образование на бъдещето”
Срок: постоянен
Отг. учителите по чужд език

-Отбелязване на празника Хелоуин –.-изработване на информационни табла и украса
Срок:31.10.2014г
Отг. учителите по чужд език

9.Създаване на блог на методическото обединение и отразяване в блога на всички постижения на нашите ученици в областта на изучаването на първи или втори чужд език
Срок:постоянен
Отг. Председателят на МО

10. Осигуряване и обогатяване на съответните методически единици с учебно-технически средства. Използване на ИКТ в подготовката и провеждането на урочните единици (където е възможно)
Срок: постоянен
Отг. учителите по чужд език

11. Периодично провеждане на сбирки на преподавателите в училище с цел обмяна на опит,
информация и решаване на текущи въпроси.през годината
Срок постоянен
Отг.Председател на МО,учителите по ЧЕ

12. Обсъждане на резултатите от учебно-възпитателната работа в часовете по чужд език през първия учебен срок и в края на учебната година.
Срок: м. февруари и юни 2015 г.
Отг. Председателят на МО и учителите по чужд език

13.Отбелязване седмицата на Франкофонията
Срок март 2015
Отг. учителят по френски език

14.Отбелязване Денят на Европа
Срок: март- май 2015
Отг: Председател на МО и учителите по чужди езици

15. Анализ от резултатите от обучението на учениците през учебната 2014/2015 година.
Срок м. юни 2015 г.
Отг. Председателят на МО и учителите по чужд език.


VІ. График на заседанията на МО:
1. септември 2014г.
 Тема на заседанието:
Избор на Председател и Секретар на МО.Планиране на учебната дейност за 2014/2015 уч. година
2. м.октомври
Тема на заседанието:
Анализ на резултатите от проведеното входно ниво по чужд език и
набелязване на мерки за предотвратяване на пропуските.
3. м.ноември
Тема на заседанието:
Изучаване на руската падежна система-предизвикателство за ученика.
4. м. декември
Тема на заседанието:
Иновативни и интерактивни методи и техники в обучението по ЧЕ
5. м.февруари 2015
Тема на заседанието: Оценяване резултатите от образователния процес по английски , френски и руски език
6. м.март
 Тема на заседанието:
Песните в обучението по Френски език.
7. м. април
Тема на заседанието:
Обсъждане на добрите практики на учителите(работа по проекти)
8.м. май
Тема на заседанието:
Обсъждане на учебните системи и помагала  за 9-12 клас и избор за следващата учебна година





Забележка: Планът е отворен за промени и допълнения през цялата 2014/ 2015 учебна година.


Членове на МО по чужди езици:                                                        
Председател: Ирина Иванова…………….
Секретар: Румяна Бохорова………………                                            Одобрил:
Членове: : Славянка Николова…………...
                 Доника Димитрова…………….                                            Директор: Анка Янчева
                 Таня Митрева ………………….
                 Стамена Терзиева……………...
                 Юлия Точевска………………...
                 Маргарита Стоянова…………..




http://mopche.blogspot.com/


За нас

Ние сме Методическо обединение на учителите по чужди езици
към гимназия "П.Кр.Яворов", гр. Петрич


Състав:

Председател

Ирина Иванова

Секретар

Румяна Бохорова

Членове

Славянка Николова
Доника Димитрова
Таня Митрева
Стамена Терзиева
Юлия Точевска
Маргарита Стоянова



Новите реалности в Европа и света изискват от учениците да притежават знания и умения, чрез които да могат да се развиват самостоятелно, да ги прилагат в мултикултурна среда, както и да работят ефективно в екип, съобразно с установените международни стандарти.

І. Основни приоритети

1. Използване на иновации в областта на методиката на обучението по чужд език в контекста на европейските общообразователни изисквания и стандарти.
2. Провеждане на политика на професионално сътрудничество в дух на
добронамерено общуване, толерантност, коректност.
3. Популяризиране на ценностите на английската, френската и руската култура при зачитане на българската национална култура и идентичност в духа на общочовешките ценности.

ІI.Цели:

1.Създаване на условия за съвременно обучение
2. Изграждане у учениците на стратегия за ефективно учене и повишаване качеството на учебно–възпитателната работа.
3.Формиране на умения за търсене на реална връзка на знанията с практическата им приложимост.